BLOG LUKÁŠE LANGMAJERA

24. 11. 2016

Paní učitelka, ve školce se mě zeptala; Čím by si chtěl být Lukášku? Chtěl bych bejt automechanikem, popelářem, závodníkem, prodejcem aut... Automechanika jsem si vyzkoušel a žádné terno to nebylo. Prodávat auta? Vlastně to trochu dělám. Závodníkem jsem již 4 rokem, ocejchovaný le‎gitimací automotoklubu. Popelářem se stanu až to všechno praskne a do té doby si budu plnit sny.  Budu se snažit vám ukázat nečekané srovnání a můj pohled na auta, které většina z nás doma v garáži, nebo na sídlišti prostě nemá. Váš Lukáš Langmajer

MODRÁ JE DOBRÁ

2. 12. 2016

Osada zvaná dříve Kynast, kde žili především Němci a v jejíchž katastru je Peklo. Nedaleké město, které má aktuálně skoro 40 000 obyvatel, a kde v roce 1934 pochodovalo 25 000 Henleinovců. Narodil se tady nejbohatší Čech, Petr Kellner, a partnerským městem je Užhorod. Co si vzít za auto, do takové krajiny?

Tak s ohledem na německé kořeny, by to chtělo něco německého, abych nepobuřoval. Rychlé, hodně rychlé.

 

Nedaleko Pekla brzdím u původně motokárové trati, autodromu Sosnová.

Okruh mě vítá přípravami na GPD Rally Cup a následující setkání mistrů. Při zastavení nechám dochladit twin turbo a slyším praskání brzd. Vystupuju a auto na mě ještě kouká, pohledem dravce, než si na chvilku odpočine. Jen po dobu závodu, kdy ho nechám koukat na mé klouzání v Mitsubishi Evo 9. Neurazilo se a když hodně zablácený rally stroj parkuju u stanu, jdu okolo ní a jen tak se dotknu kliky dveří. Ožije, rozsvítí se a zavoní. Vedle ní, ve stanu, prská Impreza WRC, nedaleko Václav Pech zahřívá svojí GT3 a Marku Alenovi se veze Corolla WRC. Ona si klidně a výstavně stojí ve své matně modré, s černými koly a zatmavenými okny.

 

Přes vlnu adrenalinu ze závodu, se těším na cestu zpět. Na cestu s ní, na cestu v ní. Tohle auto totiž není jen přepravníkem z bodu A do bodu B, ale úchvatným společníkem, ke kterému se budete vždy těšit. Těšit se na společné chvíle. To auto, ví, že i cesta může být cíl. Sednete si dovnitř, chytnete skvěle tvarovaný volant, zmáčknete startovací tlačítko a usmějete se. Od nohou a přes prsty cítíte spojení s šestiválcem pod přední kapotou, zadek se napojí na zadní nápravu. Zařadit D a jedeme ze Sudet směr Praha. Silnice trochu oschla a já si můžu lajsnout zmáčknout na levé straně volantu kouzelné tlačítko M1, přehmátnout na pádla pod volantem a vísknout si.

 

Je to tak návykové auto, je tak zábavné. V klidu s ním budete vozit děti do školy a dojíždět do práce. Cestu z práce pojedete schválně po staré a když dojedete domů, budete ho chtít políbit na dobrou noc. Budete ho milovat. Budete ho neustále chtít. Budete chtít BMW M4. A vyzkoušet si jí můžete i v cabriu.

 

Váš Langoš